TOTO JE POUZE MALÁ UKÁZKA POUTAVÝCH PROJEKTŮ USKUTEČNĚNÝCH DÍKY ORIGINAL PRUSA I3 3D TISKÁRNÁM!

S více jak 100.000 prodanými 3D tiskárnami jsou naše Original Prusa i3 tiskárny ideálním nástrojem nejen pro kutily a výrobce, aletaké pro profesionály z různých průmyslových odvětví po celém světě.

Vysoká kvalita tisku, spolehlivost, levný provoz a open-source princip našich 3D tiskáren otevírají nové možnosti v oblastech medicíny, vzdělání, vědy, R&D a dalších.

aq_block_4

Používáte Original Prusa 3D tiskárny ve vašem zaměstnání, škole, univerzitě nebo jiné instituci? Ozvěte se nám. S radostí vytvoříme video nebo článek o vašem unikátním Průša Příběhu!

Medicína

aq_block_11

Naše stroje jsou skvělé pro tvorbu prototypů, navíc přináší spoustu radosti kutilům a výrobcům po celém světě. Nejvíce hrdými nás však činí fakt, že Original Prusa i3 3D tiskárny jsou používány ve zdravotnictví.

3D tištěné protézy, nástroje pro lékaře a studenty medicíny, nové zařízení pro nemocnice a mnoho dalších projektů pomáhá tolik usnadnit životy mnoha lidí.

Dílna pro tvorbu protéz v Kathmandu

Peter Byron a Rishi Shrestrha jsou členové celosvětového opensource hnutí zvaného eNAble. Využili peněz získaných přes Patreon na nákup Original Prusa i3 MK3 tiskáren a odletěli do Kathmandu, kde si v místní nemocnici založili dílnu pro výrobu protéz. První pacient, který dostal Raptor Reloaded 3D vytisknutou ruku, byla sedmiletá Khusi Shrestha.

Instit Klinické a Experimentální Medicíny

Doktoři z IKEM (Institut Klinické a Experimentální Medicíny) v Praze používají Prusa i3 MK3 3D tiskárny pro tisk replik orgánů naskenovaných pomocí CT. Repliky jsou před operací zkoumány doktory, aby jim daly lepší přehled o zkoumaném orgánu. Navíc, pacienti, kteří podstoupili transplantaci orgánů (například ledviny) si mohou repliku nechat jako dárek.

Čtěte více (včetně videa)

OLOMOUCKÁ FAKULTNÍ NEMOCNICE A JEJÍ 3D TIŠTĚNÉ FANTOMY

Olomoucká fakultní nemocnice je jednou z největších nemocnic v České republice. 3500 zaměstnanců v komplexu více než 50 budov poskytuje široké spektrum péče dětem i dospělým. Skupina radiologických fyziků z Oddělení lékařské fyziky a radiační ochrany začala využívat 3D tisk ke kontrole rentgenových a nukleárně medicínských zobrazovacích přístrojů v roce 2018. Tisk vlastních fantomů představuje významnou úsporu času, umožňuje vytvářet vlastní pomůcky použitelné pro aktuální experimenty a má potenciál uspořit řádově  desítky tisíc korun. V mnoha případech je totiž možné přejít na vlastní tištěné fantomy místo jejich nákupu. Komerčně dostupné fantomy totiž často nenabízejí dostatečnou škálu velikostí a tvarů, kterou v Olomouci potřebovali pro dokonalé vyladění svých přístrojů.

Čtěte více (včetně videa)

Dentální vybavení ASANA: úvod do resinové alchymie

Zubaři patří mezi ta povolání, která během virové pandemie riskují nejvíc. Při práci jsou přímo u zdroje infekce a jejich pacienti pochopitelně těžko můžou nosit roušky. Když zubaři vrtají nebo používají jiné rotační nástroje, musí je neustále chladit proudem vody. Ta se v ústech pacienta mísí se vzduchem, slinami a případnými stopami krve a tvoří dohromady potenciálně infekční aerosol. Ten se může šířit až do vzdálenosti osmi metrů od pacienta!

Čtěte více (včetně videa)

Design, Umění a Prototypy

aq_block_22

STOLNÍ 3D TISKÁRNA V TĚŽKÉM PRŮMYSLU – TATRA METALURGIE

V Kopřivnici nám předvedli, jak lze pomocí „obyčejné” 3D tiskárny Original Prusa i3 MK3S zásadně ušetřit čas i náklady při výrobě, a to v tak náročném průmyslovém odvětví, jako je slévárenství. 3D tisk využívají při výrobě modelových zařízení, tedy modelů a jaderníků: objektů, jejichž otiskem do formovací směsi vzniknou samotné odlévací formy.

Čtěte více (včetně videa)

Vývoj produkčních strojů v Bohemiatex

Vnitřní díly výfuků aut, pásky pro elektrické izolátory a další produkty. To jsou každodenní produkty firmy Bohemiatex z Litomyšle. A 3D tiskárny jsou součástí technického vývoje nových strojů. Díky 3D tisku je produkce komplexních částí mnohem snadnější – a jako výsledek je zefektivněná a méně časově náročná produkce komponentů dosažená pokrokem dosaženým ve vývojovém týmu.

Čtěte více (včetně videa)

Joshua Lee - 3D tisk v Star Wars

Joshua Lee je zkušený tvůrce v oblasti animatroniky - tedy různých loutek a modelů využívaných ve filmovém průmyslu. Má za sebou čtvrt století praxe v této branži, pracoval na mnoha známých filmech, jako je například Pátý element, Prometheus nebo Zloba - královna černé magie (v originále Maleficent), podílel se na kultovních sériích Star Wars a Harry Potter.

Čtěte více (včetně videa)

ARTEFAKTY Z EXHIBICE ’MEZI PRAHOU A KÁHIROU’

Výstava nazvaná ’Mezi Prahou a Káhirou’ byla představena v Praze. K oslavení stoletého výročí českého institutu Egyptologie ukazuje tato rozsáhlá výstava mnoho významných milníků historie institutu. Jedním z unikátních rysů je sekce s 3D tištěnými replikami prastarých egyptských artefaktů - ty byly vytištěny na našich Original Prusa 3D tiskárnách.

Čtěte více (včetně videa)

THE TAIL COMPANY – VRTĚTI 3D TISKEM!

The Tail Company nabízí více než 30 druhů pohyblivých, elektronicky ovládaných ocasů v různých velikostech, tisíce jich rozesílají zákazníkům do celého světa. Všechny hlavní součástky se vyrábí na čtyřech tiskárnách Original Prusa i3 MK3S. „Při výrobě to krásně odsýpá, prostě sundám plát, odloupnu výtisk a za 30 sekund už zase tisknu. Tiskárny jedou doslova 24 hodin denně. Bez nich by žádné ocasy nebyly.“

Čtěte více (včetně videa)

ANITRA SYSTEM: 3D TISK A GPS MONITORING PTÁKŮ

Dušan Rak je biolog a jeden ze zakladatelů společnosti Anitra System, která se specializuje na různá technologická řešení sledování (telemetrie) zvířat. Jejich hlavní produkt jsou takzvané GPS loggery, které se používají pro sledování ptáků a savců. Tato zařízení dokážou poslat data skrz mobilní síť z jakéhokoliv místa na světě. S jejich pomocí lze mapovat i obrovské vzdálenosti, které během svých migračních sezón urazí různé druhy tažných ptáků.

Čtěte více (včetně videa)

Vzdělání

aq_block_33

Díky detailním manuálům a příručkám přeloženým do mnoha jazyků je sestavení a rozběhnutí vaší Original Prusa i3 3D tiskárny velmi snadné. Takže ikdyž si můžete pořídit sestavenou tiskárnu, sestavení vaší vlastní je skvělý způsob, jak se naučit více o 3D tisku.

Original Prusa i3 3D tiskárny jsou skvělým nástrojem nejen pro studenty, ale také vědce a historiky po celém světě.

3D tištěná replika dinosauří kostry

Jesse Pruitt naučil skupinu středoškolských studentů, jak správně vymodelovat, zformovat, postavit a vytisknout kostru dinosaura - Oryctodromeus nalezeného ve státě Idaho. Kosti byly vytištěny na Original Prusa i3 MK3 a hotová kostra je vystavena v muzeu přírodní historie Idaho “Myslím, že toto změní pohled muzeí na způsob tvorby exponátů,” říká Leif Tapanila, ředitel muzea.

Pomoc při učení ve škole v nemocnici na Bulovce

Školka a základní škola v nemocnici Bulovka slouží pro děti hospitalizované v nemocnici Bulovka v Praze. Hlavní cíl instituce je snížení stresu ze změny životního stylu a vzdělávání dětí zábavným a kreativním způsobem. Spolu s iPady a počítači jsou Original Prusa i3 3D tiskárny jednou z "hi-tech hraček", se kterými si studenti mohou hrát.

Haptický model noční oblohy pro zrakově postižené

Petr Dušek z projektu Science Please vytiskl 1,5m širokou kopuli noční oblohy jako součást projektu SilencePlease. Kopule je ve skutečnosti "haptické planetárium", které umožňuje zrakově postiženým lidem se doslova dotýkat hvězd. Petr Dušek také tiskne různé modely související s astronomií, jako jsou modely povrchů různých planet - také umožňující zrakově postiženým zjistit více o vesmíru.

Institut aplikované informatiky

Institut Aplikované Informatiky na Jihočeské Univerzitě nakoupil několik Original Prusa i3 tiskáren na jejich výukové kurzy zaměřené na polytechnické vzdělání. Tyto kurzy zahrnují tvorbu/přípravu různých modelů a samozřejmě lekcí o samotném procesu 3D tisku. Kurzy jsou dostupné pro učitele i studenty, nabízí jim lepší náhled do tohoto rychle se vyvíjejícího průmyslu.

RC Model / Koníčky

aq_block_44

Před rozvojem 3D tiskáren bylo mnoho RC modelářů limitováno díly dostupnými v obchodech nebo tvorbou modelů z balzového dřeva. 3D tiskárny změnily celý průmysl a umožnily některé neuvěřitelné věci - například plně funkční repliku rakety SpaceX vytištěné na Prusa i3 MK2 tiskárně!

Náš e-shop nabízí pestrou škápu filamentů, ze kterých si vyberete vždy ten nejlepší pro váš projekt. Vytiskněte mechanicky namáhané díly s Prusament PET-G Nebo si vyberte ze škály barev Prusamentu PLA.

Projekt FDL - Zakázkově vyrobené NERF Blastery

Tyto úžasné automatické, šipky střílející blastery jsou nyní dostupné v jejich třetím provedení. Dokonce si můžete online sestavit vlastní design, nechat si ho vytisknout na 3D tiskárně a doručit složenou pistoli. Autoři používají 6 Original Prusa i3 MK2S 3D tiskáren, protože ‘Vyžadují jen málo pozornosti, což je činí snadno provozovatelnými.’

3D tištěné Off-Road RC auta od 3D Sets

Napjatě sledujeme, jak se čtyři pneumatiky s hlubokým vzorkem snaží přeprat bahno i gravitaci. Kompaktní off-road se drápe do bahnitého svahu, smýká sebou sem a tam, ale náhon na všechny čtyři ho vytrvale posouvá vpřed. Konečně se přehoupne přes horizont, otočí se a míří zpátky k nám. Když zastaví u nás, řidič Ondřej auto zvedne a studuje podvozek. Je to model na dálkové ovládání, kompletně vytištěný na 3D tiskárně a přes půl metru dlouhý. Díky týmu z 3D Sets si stejný funkční RC model může každý vyrobit doma a užít si ho nejen v terénu ale i v dílně díky nepřebernému množství modifikací.

Čtěte více (včetně videa)

Valerior Ultimate Laser Game System

Pokud jste už někdy hráli laser game, možná vás také štvala omezení, které tato jinak zábavná hra přináší. Aby celý systém fungoval, musíte hrát v uzavřeném a velmi tmavém prostoru. Vladimíra Kozlíka a jeho přátele ale tyto limity inspirovaly k vytvoření něčeho nového. Společně vytvořili komplexní systém s využitím podobného signálu jako u dálkového ovládání od televize. Jeho hru tedy můžete hrát venku a za denního světla a zároveň se nemusíte bát modřin z paitballových kuliček. Pro tvorbu samotných zbraní pak Vladimír využil tiskárny Original Prusa I3 MK3S.

Čtěte více (včetně videa)

BPS.space - Repliky SpaceX raket

Joe Barnard začal se svým DIY raketovým projektem ve chvíli, kdy viděl start a přistání rakety SpaceX Flacon 9. Nejprve si koupil Prusa i3 MK2 3D tiskárnu jen tak pro zábavu, ale brzy se začal učit o raketové vědě, takže mohl rychle navrhnout prototyp a postavit plně funkční modely raket v měřítku.