Prusa Research tiskne ochranné štíty pro lékaře. Rozdá jich desítky tisíc

  1. 3. 2020, PRAHA – Český výrobce 3D tiskáren, společnost Prusa Research, začíná ve spolupráci s Ministerstvem zdravotnictví a vybranými lékaři testovat ochranné štíty, které lze vytisknout na 3D tiskárně. O štíty mohou nyní žádat nemocnice, praktičtí lékaři, dentisté, lékárny a další přes webový formulář – dostanou je zdarma.

Během pouhých tří dnů prošel projekt od fáze prvního návrhu přes prototypy až po sériově vyráběnou verzi. Vše přitom vzniká ve spolupráci s ministerstvem zdravotnictví a na testování se podílejí lékaři z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a celá řada soukromých ambulancí, zejména dentistů.

Hodnota materiálu na jeden štít se pohybuje kolem 20 korun a z hygienických důvodů jsou považovány za jednorázové. Určitou část svých výrobních kapacit vyhradí Prusa Research pro potřeby Ministerstva zdravotnictví. 

Lékaři nebo další profesionálové, kteří trpí nedostatkem pomůcek a chtějí se zapojit do testování, se mohou přihlásit na stránce http://www.prusa3d.cz/covid19 napřímo. V jednoduchém formuláři vyplní svůj požadavek a Prusa Research jim následně štíty zdarma doručí. Firma takto plánuje rozdat desítky tisíc kusů a zapojit do procesu i dobrovolníky z řad 3D tiskařů (viz níže). 

DALŠÍ INFORMACE O PROJEKTU 3D TIŠTĚNÝCH ŠTÍTŮ: https://bit.ly/stity-prusa-clanek

FOTOGRAFIE: https://bit.ly/stity-prusa-fotky

VIDEO (BACKROLL): https://bit.ly/stity-prusa-backroll

INFORMACE O OPATŘENÍCH V PRUSA RESEARCH: https://bit.ly/prusa-opatreni

Na 3D tiskové farmě, která je s 500 tiskárnami největší na světě, se i při alokování pouhé pětiny tiskáren na tisk štítů podaří vyrobit 800 kusů denně. „Momentálně řešíme další optimalizace a počítám, že se brzy dostaneme na 2000 kusů denně,” říká CEO firmy Josef Průša. Výroba štítů probíhá paralelně s normální produkcí 3D tiskáren. 

Akutní nedostatek ochranných pomůcek aktivizoval také komunitu 3D tiskařů, kteří se rozhodli v současné situaci využít své domácí i firemní 3D tiskárny a poskytnout pomoc. Část z těchto dobrovolníků je zapojena i do technologické pracovní skupiny Covid19CZ, ve které nápad na výrobu štítů vznikl. 

„Idea spočívá v tom, že všechny potřebné návody a postupy zveřejníme na internetu a 3D tiskařská komunita pak bude moct nabídnout výrobu štítů lokálně těm nejpotřebnějším,” pokračuje Průša. V praxi by to mohlo vypadat tak, že se komunita tiskařů domluví s místním praktickým doktorem nebo zubařem a začne mu štíty dodávat. Takový systém může fungovat po celém světě. „Už nyní nás kontaktují profesionálové z některých států USA, z Velké Británie nebo Bulharska,” říká Josef Průša.

Velkou výzvou takové produkce je sterilnost výrobního prostředí. Prusa Research vyrábí štíty s vysokými nároky na sterilitu. „Výrobci musí otevřeně sdělovat, v jakých podmínkách pomůcka vznikala a konzultovat s lékařem minimalizaci rizika. I my doporučujeme štít před použitím důkladně sterilizovat ověřeným virucidním přípravkem nebo ho po vyrobení nechat minimálně 90 hodin bez kontaktu s okolním prostředím. Bylo by tragické v dobré víře situaci zhoršit,” doplňuje Průša. 

Kontakt pro média

Martin Bach

E-mail: martin.bach@prusa3d.cz

Mobil: +420 724 366 708

https://www.prusa3d.cz/o-nas/

O Josefu Průšovi a Prusa Research 

Prusa Research a.s. byla založena v roce 2012 a v roce 2018 byla v Deloitte Technology Fast 50 vyhlášena nejrychleji rostoucí technologickou firmou ve střední Evropě s růstem 17 118 %. V roce 2019 dosáhla příjmů ve výši 1,46 miliardy korun. Její zakladatel Josef Průša byl vyhlášen mezi 30 nejnadějnějšími mladými podnikateli v Evropě v žebříčku Forbes Europe 30 under 30.