PŘÍRUČKY PRO NOVÉ MAJITELE ORIGINAL PRUSA

Dovolte nám, abychom vás přivítali do neustále se zvětšující rodiny majitelů 3D tiskáren Original Prusa i3 MINI a MINI+! Ještě jednou bychom vám rádi poděkovali za zakoupení 3D tiskárny přímo od jejího vývojáře a výrobce, Josefa Průši. Váš nákup nám pomáhá v dalším vývoji. Josef Průša, jeden z kmenových vývojářů open source projektu Rep Rap a tvůrce Prusa i3, založil Prusa Research jako one-man startup v roce 2012. Společnost rychle expandovala a nyní v ní pracuje přes 300 lidí. Momentálně odesíláme více než 6000 tiskáren Original Prusa i3 každý měsíc do více než 135 zemí přímo z Prahy. Navíc neustále pokračujeme ve zlepšování funkcí i spolehlivosti 3D tiskáren.

I přes veškerou snahu ještě nejsou 3D tiskárny zcela bezúdržbovými stroji. Alespoň zatím. Abyste si mohli užívat radostí 3D tisku plnými doušky, je potřeba se nejprve naučit pár věcí ohledně vaší nové 3D tiskárny. Zároveň je dobré se naučit i to, jak předcházet nebo občas i vyřešit různé problémy. Ale žádné strachy! Drtivou většinu problémů snadno vyřešíte. Navíc na to nejste sami. Jsme tu od toho, abychom vám poskytli cenné rady do začátku. Tato stránka proto obsahuje spoustu užitečného obsahu, tedy videa a články, které vás provedou prvními kroky. Některé z nich jsou sice pro pokročilejší uživatele, ale nebojte - to brzy budete také 😉

Pokud zde náhodou nenajdete odpověď na vaše otázky, máme připravenou technickou podporu 24/7 skrz online chat (k dispozici přes shop.prusa3d.com/cs/) a e-mail. Navíc existují uživatelské skupiny na Facebooku, kde si tiskaři navzájem pomáhají.

Videoprůvodce pro nové uživatele MINI/+

Co můžete očekávat, když vám přijde domů krabice s Original Prusa MINI/MINI+? To vám v tomto videu ukáže osobně Josef Průša. Nezapomeňte si zapnout české titulky.

Složili jste úspěšně svou Original Prusa MINI? V tomto videu vám Josef Průša ukáže, jak tiskárnu správně zkalibrovat a začít váš první tisk.

Obecné tipy pro 3D tisk

VŠECHNO O TRYSKÁCH S RŮZNÝM PRŮMĚREM

SLEDUJTE VIDEO | Výměna trysky trvá jenom pár minut. Na reálných příkladech vysvětlíme, proč může být výměna trysky užitečná.

Co je formát 3MF a proč by vás měl zajímat?

OBSAHUJE VIDEO | Seznamte se s 3MF – novým open-source formátem, který byl vyvinut specificky pro aditivní výrobu.

Jak tisknout na pláty se zrnitým práškovým povrchem?

OBSAHUJE VIDEO |
V tomto článku se podíváme blíže na rozdíly mezi tiskovými pláty se zrnitým a hladkým PEI povrchem.

Jak tisknout s flexibilním filamentem

Flexibilní filament nabízí zcela nové možnosti využití 3D tisku. Na rozdíl od standartních materiálů disponuje ohebností, skvělou soudržností mezi vrstvami a mnohdy i elasticitou.

Příprava modelů pro 3D tisk

JAK OPRAVIT CHYBY V 3D MODELECH PRO TISK

SLEDUJTE VIDEO | Možná by vás překvapilo, kolik rozbitých 3D modelů lze na internetu najít. Ale nevěšte hlavu, poradíme vám, jak je opravit!

Fotogrammetrie – 3D skenování s použitím fotoaparátu či mobilu

SLEDUJTE VIDEO | Přáli jste si, aby existoval způsob, jak relativně snadno a levně přenést skutečný objekt do počítače a vytvořit z něj 3D model? Poradíme jak!

JAK NA UPRAVITELNÉ PODPORY V MESHMIXERU

SLEDUJTE VIDEO | Většina slicovacích programů určených pro FDM 3D tiskárny používá mřížkové podpory. V některých případech jsou ale lepší takzvané stromové podpory. Zde se o nich dozvíte úplně všechno.

Jak rozdělit STL model pro 3D tisk v Meshmixeru

SLEDUJTE VIDEO | Minimálně ve třech případech se vám vyplatí rozřezat tištěný objekt na několik částí. Pojďme se na ně podívat.

Slicuj jako bůh! Průvodce začátečníka po Slic3r Prusa Edition

Slicování je jednoduchý proces, který zvládne i úplný začátečník. Dříve či později ale budete chtít používat pokročilejší metody. Zda vám prozradíme vše o našem Slic3ru PE.

Tři jednoduché metody stylizování 3D modelů

Asi dobře znáte nejrůznější instagramové a photoshopové filtry. Ale věděli jste, že podobným způsobem můžete modifikovat i 3D objekty? Zkuste své modely ozvláštnit těmito jednoduchými funkcemi.

Postprocessing 3D výtisků krok za krokem

Postupu obrábění 3D výtisků se říká anglicky postprocessing a my vás zasvětíme do jeho tajů. Jakmile ovládnete tyto techniky, už pro vás nebude žádný problém upravit jakýkoli model.

Fotogrammetrie 2 – 3D skenování jednodušší než kdy dřív!

Je možné vytvořit 3D model jen tím, že si reálný objekt vyfotíte ze všech stran? Jasně! Fotogrammetrie je zpět a je jednodušší než kdy dřív, zcela zdarma a dosahuje ještě lepších výsledků.

“Modeluj” s PrusaSlicerem – jak na práci s modifikátory

Napadlo vás někdy, že samotný vzor výplně (infillu) může být na pohled velmi pěkný? V tomto článku se podíváme na to, jak netradičně můžeme využít PrusaSlicer a změnit model k nepoznání!

Jak zesílit svůj výtisk žíháním

Žíhání je proces, při kterém zvýšením teploty zlepšíte pevnost, tažnost a teplotní odolnost objektu. Skvělé je, že se dá aplikovat i na 3D tištěné díly.

Modely a inspirace pro 3D tisk

Pár tipů na 3D tisk a ukázka postprocessingu výtisků

Výroba objektu nemusí končit zároveň s ukončením tisku. Předměty můžete dále opracovávat do té míry, že budou kvalitou srovnatelné s profesionálními modely!

10 užitečných drobností pro začínající 3D tiskaře

3D tiskárnu můžete využít k výrobě nejrůznějších užitečných vychytávek. Abyste se v hromadě dostupných modelů lépe zorientovali, přinášíme náš vlastní výběr užitečných drobností.

Vytiskněte si vlastní 3D puzzle

V tomto článku vám ukážeme, jak si vytvořit a vytisknout vlastní model ve formě unikátního 3D puzzle!

3D printed railway models

Série tří článků, která vám ukáže, jak vyrobit vlastní model železnice. od krajiny až po velmi detailní vláčky a doplňky.

3D tištěný multimediální ovladač k počítači a základy práce s Arduinem

Postavíme nekonečně otočné a klikatelné tlačítko, které umí přehrávat / pozastavovat aktuální skladbu nebo přeskakovat na další dvojitým kliknutím, aniž byste opustili aktuálně otevřenou aplikaci!

Osvětlete své 3D výtisky pomocí LED pásků a žárovek!

Existují tři nejrozšířenější možnosti, jak jednoduše osvětlit 3D výtisky. V tomto článku vám ukážeme všechny.

Dryboxy a alternativní umístění filamentů (nejen) pro MMU2S

Pokud chcete tisknout z nestandardních materiálů, které jsou hygroskopické, je potřeba uchovávat filament v suchu jak při skladování, tak během tisku. Řekneme vám, jak na to.

Jak vytisknout svět nejen okolo nás na 3D tiskárně

Ukážeme si, jak nejen pomocí naší tiskárny Original Prusa i3 MK3 vytisknout 3D mapu, která může posloužit v řadě situací.

Vytiskněte si parádní stolní RPG dobrodružství a spoustu doplňků!

V tomto článku se podíváme na to, jak si kromě fantastických herních map vytisknout i miniaturní hrdiny či nepřátele, nebo třeba hádanky, pasti a mnohem více.

Vytiskněte si vlastní přenosný reproduktor

Připravili jsme pro vás snadný návod k sestavení dvou variant jednoduchého přenosného boomboxu, který zvládne vyrobit téměř každý.

Jak si vyrobit skvělý miniaturní dron s pomocí 3D tiskárny

Jeden z nejlepších způsobů, jak vyrobit dron, je s pomocí 3D tiskárny. Bude vhodný na let nejen v exteriérech, ale i doma.

Řešení potíží a detailní návody

Tyto návody jsou zatím jen v anglickém jazyce. Na českém překladu pracujeme.

Řešení potíží s MINI

Tento návod vám ukáže, jak se zbavit nejčastějších hardwarových potíží na Original Prusa MINI.

Jak vyměnit ventilátor trysky?


Tento návod vás provede procesem výměny větráčku trysky.

Jak vyměnit PTFE trubičku v extruderu

Tento návod vás provede procesem výměny PTFE trubičky.

Jak vyměnit sensor M.I.N.D.A.

Tento návod vás provede procesem výměny sensoru M.I.N.D.A.

Jak vyměnit tiskový ventilátor

Tento návod vás provede procesem výměny tiskového větráčku.