Pár tipů na 3D tisk a ukázka postprocessingu výtisků

Výroba objektu nemusí končit zároveň s ukončením tisku. Předměty můžete dále opracovávat do té míry, že budou kvalitou srovnatelné s profesionálními modely!

PŘÍRUČKY PRO NOVÉ MAJITELE ORIGINAL PRUSA I3 MK3S+

Dovolte nám, abychom vás přivítali do neustále se zvětšující rodiny majitelů 3D tiskáren Original Prusa i3 MK3S+! Ještě jednou bychom vám rádi poděkovali za zakoupení 3D tiskárny přímo od jejího vývojáře a výrobce, Josefa Průši. Váš nákup nám pomáhá v dalším vývoji. Josef Průša, jeden z kmenových vývojářů open source projektu Rep Rap a tvůrce Prusa i3, založil Prusa Research jako one-man startup v roce 2012. Společnost rychle expandovala a nyní v ní pracuje přes 500 lidí. Momentálně odesíláme více než 6000 tiskáren Original Prusa i3 každý měsíc do více než 135 zemí přímo z Prahy. Navíc neustále pokračujeme ve zlepšování funkcí i spolehlivosti 3D tiskáren.

I přes veškerou snahu ještě nejsou 3D tiskárny zcela bezúdržbovými stroji. Alespoň zatím. Abyste si mohli užívat radostí 3D tisku plnými doušky, je potřeba se nejprve naučit pár věcí ohledně vaší nové 3D tiskárny. Zároveň je dobré se naučit i to, jak předcházet nebo občas i vyřešit různé problémy. Ale žádné strachy! Drtivou většinu problémů snadno vyřešíte. Navíc na to nejste sami. Jsme tu od toho, abychom vám poskytli cenné rady do začátku. Tato stránka proto obsahuje spoustu užitečného obsahu, tedy videa a články, které vás provedou prvními kroky. Některé z nich jsou sice pro pokročilejší uživatele, ale nebojte - to brzy budete také 😉

Pokud zde náhodou nenajdete odpověď na vaše otázky, máme připravenou technickou podporu 24/7 skrz online chat (k dispozici přes shop.prusa3d.com/cs/) a e-mail. Navíc existují uživatelské skupiny na Facebooku, kde si tiskaři navzájem pomáhají.

Videa pro nové uživatele MK3/S/+

Máte problémy se zaváděním filamentu? Jak by měla vypadat správně zkalibrovaná první vrstva? V tomto videu vám přímo Josef Průša poradí, jak správně tiskárnu nastavit.

Tiskárny, které dostáváme zpět od zákazníků, pečlivě zkoumáme a zjišťujeme, co nejčastěji způsobuje problémy s kvalitou tisku. Toto video obsahuje užitečné rady, díky kterým můžete tyto problémy jednoduše odstranit a zvýšit kvalitu tištěných objektů.

Obecné tipy pro 3D tisk

5 VĚCÍ, KTERÉ MOŽNÁ NEVÍTE O VAŠÍ ORIGINAL PRUSA I3 MK3

SLEDUJTE VIDEO | Věděli jste, že můžete posouvat osu Z podržením ovládacího tlačítka? V tomto článku pro vás máme celou řadu užitečných tipů.

VŠECHNO O TRYSKÁCH S RŮZNÝM PRŮMĚREM

SLEDUJTE VIDEO | Výměna trysky trvá jenom pár minut. Na reálných příkladech vysvětlíme, proč může být výměna trysky užitečná.

6 tipů jak udržet svou 3D tiskárnu Original Prusa i3 v perfektní kondici

Nejlepším způsobem, jak udržet vaši 3D tiskárnu v bezproblémovém provozu je věnovat ji pravidelnou péči. Co je k tomu potřeba?

7 věcí, které ovlivňují kvalitu tisku

SLEDUJTE VIDEO | Co dělat, když dojde k posunu vrstev, nechytá se první vrstva nebo se vám na trysce objeví blob? V tomto článku najdete řešení.

Tiskne vaše nově sestavená tiskárna Original Prusa i3 MK3 jak nejlépe umí?

Jistě vás zajímá, zda máte tiskárnu postavenou správně a zda vaše výtisky dosahují maximální možné kvality. V tomto článku se podíváme na faktory, které ovlivňují kvalitu tisku.


7 věcí, které ovlivňují kvalitu tisku

V tomto článku se podíváme na problémy, které nějakým způsobem souvisejí s extruzí filamentu a negativně ovlivňují kvalitu výtisků.

Jak tisknout na pláty se zrnitým práškovým povrchem?

OBSAHUJE VIDEO |
V tomto článku se podíváme blíže na rozdíly mezi tiskovými pláty se zrnitým a hladkým PEI povrchem.

Jak tisknout s flexibilním filamentem

Flexibilní filament nabízí zcela nové možnosti využití 3D tisku. Na rozdíl od standartních materiálů disponuje ohebností, skvělou soudržností mezi vrstvami a mnohdy i elasticitou.

Co je formát 3MF a proč by vás měl zajímat?

OBSAHUJE VIDEO | Seznamte se s 3MF – novým open-source formátem, který byl vyvinut specificky pro aditivní výrobu.

Příprava modelů pro 3D tisk

JAK OPRAVIT CHYBY V 3D MODELECH PRO TISK

SLEDUJTE VIDEO | Možná by vás překvapilo, kolik rozbitých 3D modelů lze na internetu najít. Ale nevěšte hlavu, poradíme vám, jak je opravit!

Fotogrammetrie – 3D skenování s použitím fotoaparátu či mobilu

SLEDUJTE VIDEO | Přáli jste si, aby existoval způsob, jak relativně snadno a levně přenést skutečný objekt do počítače a vytvořit z něj 3D model? Poradíme jak!

JAK NA UPRAVITELNÉ PODPORY V MESHMIXERU

SLEDUJTE VIDEO | Většina slicovacích programů určených pro FDM 3D tiskárny používá mřížkové podpory. V některých případech jsou ale lepší takzvané stromové podpory. Zde se o nich dozvíte úplně všechno.

Jak rozdělit STL model pro 3D tisk v Meshmixeru

SLEDUJTE VIDEO | Minimálně ve třech případech se vám vyplatí rozřezat tištěný objekt na několik částí. Pojďme se na ně podívat.

Slicuj jako bůh! Průvodce začátečníka po Slic3r Prusa Edition

Slicování je jednoduchý proces, který zvládne i úplný začátečník. Dříve či později ale budete chtít používat pokročilejší metody. Zda vám prozradíme vše o našem Slic3ru PE.

Tři jednoduché metody stylizování 3D modelů

Asi dobře znáte nejrůznější instagramové a photoshopové filtry. Ale věděli jste, že podobným způsobem můžete modifikovat i 3D objekty? Zkuste své modely ozvláštnit těmito jednoduchými funkcemi.

Postprocessing 3D výtisků krok za krokem

Postupu obrábění 3D výtisků se říká anglicky postprocessing a my vás zasvětíme do jeho tajů. Jakmile ovládnete tyto techniky, už pro vás nebude žádný problém upravit jakýkoli model.

Fotogrammetrie 2 – 3D skenování jednodušší než kdy dřív!

Je možné vytvořit 3D model jen tím, že si reálný objekt vyfotíte ze všech stran? Jasně! Fotogrammetrie je zpět a je jednodušší než kdy dřív, zcela zdarma a dosahuje ještě lepších výsledků.

“Modeluj” s PrusaSlicerem – jak na práci s modifikátory

Napadlo vás někdy, že samotný vzor výplně (infillu) může být na pohled velmi pěkný? V tomto článku se podíváme na to, jak netradičně můžeme využít PrusaSlicer a změnit model k nepoznání!

Jak zesílit svůj výtisk žíháním

Žíhání je proces, při kterém zvýšením teploty zlepšíte pevnost, tažnost a teplotní odolnost objektu. Skvělé je, že se dá aplikovat i na 3D tištěné díly.