PŘÍRUČKY PRO NOVÉ MAJITELE ORIGINAL PRUSA I3

Dovolte nám, abychom vás přivítali do neustále se zvětšující rodiny majitelů 3D tiskáren Original Prusa i3 MK3! Ještě jednou bychom vám rádi poděkovali za zakoupení 3D tiskárny přímo od jejího vývojáře a výrobce, Josefa Průši. Váš nákup nám pomáhá v dalším vývoji. Josef Průša, jeden z kmenových vývojářů open source projektu Rep Rap a tvůrce Prusa i3, založil Prusa Research jako one-man startup v roce 2012. Společnost rychle expandovala a nyní v ní pracuje přes 300 lidí. Momentálně odesíláme více než 6000 tiskáren Original Prusa i3 každý měsíc do více než 135 zemí přímo z Prahy. Navíc neustále pokračujeme ve zlepšování funkcí i spolehlivosti 3D tiskáren.

I přes veškerou snahu ještě nejsou 3D tiskárny zcela bezúdržbovými stroji. Alespoň zatím. Abyste si mohli užívat radostí 3D tisku plnými doušky, je potřeba se nejprve naučit pár věcí ohledně vaší nové 3D tiskárny. Zároveň je dobré se naučit i to, jak předcházet nebo občas i vyřešit různé problémy. Ale žádné strachy! Drtivou většinu problémů snadno vyřešíte. Navíc na to nejste sami. Jsme tu od toho, abychom vám poskytli cenné rady do začátku. Tato stránka proto obsahuje spoustu užitečného obsahu, tedy videa a články, které vás provedou prvními kroky. Některé z nich jsou sice pro pokročilejší uživatele, ale nebojte - to brzy budete také 😉

Pokud zde náhodou nenajdete odpověď na vaše otázky, máme připravenou technickou podporu 24/7 skrz online chat (k dispozici přes shop.prusa3d.com/cs/) a e-mail. Navíc existují uživatelské skupiny na Facebooku, kde si tiskaři navzájem pomáhají.

Videa pro nové uživatele MK3

Máte problémy se zaváděním filamentu? Jak by měla vypadat správně zkalibrovaná první vrstva? V tomto videu vám přímo Josef Průša poradí, jak správně tiskárnu nastavit.

Tiskárny, které dostáváme zpět od zákazníků, pečlivě zkoumáme a zjišťujeme, co nejčastěji způsobuje problémy s kvalitou tisku. Toto video obsahuje užitečné rady, díky kterým můžete tyto problémy jednoduše odstranit a zvýšit kvalitu tištěných objektů.

Obecné tipy pro 3D tisk

5 VĚCÍ, KTERÉ MOŽNÁ NEVÍTE O VAŠÍ ORIGINAL PRUSA I3 MK3

SLEDUJTE VIDEO | Věděli jste, že můžete posouvat osu Z podržením ovládacího tlačítka? V tomto článku pro vás máme celou řadu užitečných tipů.

VŠECHNO O TRYSKÁCH S RŮZNÝM PRŮMĚREM

SLEDUJTE VIDEO | Výměna trysky trvá jenom pár minut. Na reálných příkladech vysvětlíme, proč může být výměna trysky užitečná.

6 tipů jak udržet svou 3D tiskárnu Original Prusa i3 v perfektní kondici

Nejlepším způsobem, jak udržet vaši 3D tiskárnu v bezproblémovém provozu je věnovat ji pravidelnou péči. Co je k tomu potřeba?

7 věcí, které ovlivňují kvalitu tisku

SLEDUJTE VIDEO | Co dělat, když dojde k posunu vrstev, nechytá se první vrstva nebo se vám na trysce objeví blob? V tomto článku najdete řešení.

Příprava modelů pro 3D tisk

JAK OPRAVIT CHYBY V 3D MODELECH PRO TISK

SLEDUJTE VIDEO | Možná by vás překvapilo, kolik rozbitých 3D modelů lze na internetu najít. Ale nevěšte hlavu, poradíme vám, jak je opravit!

Fotogrammetrie – 3D skenování s použitím fotoaparátu či mobilu

SLEDUJTE VIDEO | Přáli jste si, aby existoval způsob, jak relativně snadno a levně přenést skutečný objekt do počítače a vytvořit z něj 3D model? Poradíme jak!

JAK NA UPRAVITELNÉ PODPORY V MESHMIXERU

SLEDUJTE VIDEO | Většina slicovacích programů určených pro FDM 3D tiskárny používá mřížkové podpory. V některých případech jsou ale lepší takzvané stromové podpory. Zde se o nich dozvíte úplně všechno.

Jak rozdělit STL model pro 3D tisk v Meshmixeru

SLEDUJTE VIDEO | Minimálně ve třech případech se vám vyplatí rozřezat tištěný objekt na několik částí. Pojďme se na ně podívat.

Slicuj jako bůh! Průvodce začátečníka po Slic3r Prusa Edition

Slicování je jednoduchý proces, který zvládne i úplný začátečník. Dříve či později ale budete chtít používat pokročilejší metody. Zda vám prozradíme vše o našem Slic3ru PE.

Tři jednoduché metody stylizování 3D modelů

Asi dobře znáte nejrůznější instagramové a photoshopové filtry. Ale věděli jste, že podobným způsobem můžete modifikovat i 3D objekty? Zkuste své modely ozvláštnit těmito jednoduchými funkcemi.

Modely a inspirace pro 3D tisk

Indikátor otáčení motoru extruderu

SLEDUJTE VIDEO | Na MK2/S a MK3 tiskárnách není pohyb motoru extruderu příliš zřetelný. Ale s tímhle chytrým řešením na to můžete vyzrát!

Jak si snadno a levně vyrobit box na 3D tiskárnu

SLEDUJTE VIDEO | Možná už jste někde viděli, že si makeři staví pro své 3D tiskárny parádní boxy. K čemu jsou dobré a jak si jeden také vyrobit, to se dozvíte v našem článku.

Pár tipů na 3D tisk a ukázka postprocessingu výtisků

Výroba objektu nemusí končit zároveň s ukončením tisku. Předměty můžete dále opracovávat do té míry, že budou kvalitou srovnatelné s profesionálními modely!

10 užitečných drobností pro začínající 3D tiskaře

3D tiskárnu můžete využít k výrobě nejrůznějších užitečných vychytávek. Abyste se v hromadě dostupných modelů lépe zorientovali, přinášíme náš vlastní výběr užitečných drobností.

Řešení potíží a detailní návody

Některé návody jsou zatím jen v anglickém jazyce. Na českém překladu pracujeme.

Kalibrace první vrstvy a osy Z

SLEDUJTE VIDEO | Dostavování Z je softwarový kalibrační nástroj, pomocí kterého nastavujete vzdálenost mezi špičkou trysky a tiskovou podložkou.

Posun vrstev

Pokud se tištěné vrstvy během tisku vychýlí v některé ose, hovoříme o posunu vrstev. Jak mu zabránit?

Ucpaná tryska

Jedním z nejčastějších problémů, se kterým se můžete setkat, je ucpaná tryska. Jak tomuto problému předcházet, nebo jak jej vyřešit, vysvětlujeme v našem návodu.

Kalibrace XYZ a chybové hlášky

SLEDUJTE VIDEO | Kalibrace XYZ je proces, který vám bezpečně odhalí, zda jste svoji tiskárnu sestavili správně. Pokud během kalibrace narazíte na potíže, náš článek vám vysvětlí, jak postupovat dál.

Aktualizace firmwaru

Všem uživatelům bez rozdílu doporučujeme pravidelně aktualizovat firmware našich tiskáren. Nové verze přináší nové funkce i opravy chyb.

Pružné tiskové pláty

Na naši novou magnetickou podložku MK52 lze umístit vyměnitelné pružné tiskové PEI pláty. Skvěle se hodí pro snadné sundavání vytištěných přemětů. Vyžadují ale určitou přípravu i péči, což je téma tohoto článku.

Chybové hlášky

Pokud vaše tiskárna přestane fungovat, s nejvyšší pravděpodobností se na displeji zobrazí chybová hláška. V tomto článku naleznete jejich kompletní přehled.

Jak importovat profily do programu Cura

Tento návod vám pomůže naimportovat naše vlastní, korektně vyladěné tiskové profily do programu Cura.