Original Prusa i3 1.75mm Plus/MK1

Příprava tiskové podložky a sundavání objektů

 • Je důležité tiskovou podložku připravovat při pokojové teplotě. Ideální je z rozprašovače nanést větší množství spreje na tiskovou podložku a rozetřít papírovým ubrouskem po celé ploše, zabrání se tak tvorbě nánosů.
 • Objekty sundávejte zásadně až po vychladnutí. Bezprostředně po tisku jsou pořád pevně spojené s podložkou a násilným sundáním si tiskárnu můžete rozkalibrovat, případně i poškodit.
 • Pokud je třeba tiskovou podložku kompletně očistit, stačí podložku namočit do vlažné vody a počkat 30 minut. Zbytky spreje poté stačí jen otřít a podložku osušit.

ABS

Teplota trysky: 255°C
Teplota podložky: 100°C dle velikosti objektu (vyšší pro větší objekt)
Podložka: Na čisté sklo 1 vrstva lepidla a poté před každým tiskem lehce potřít ABS Juicem. Lepidlo není nutné nanášet vícekrát.

PET

Teplota trysky: 240°C
Teplota podložky: 90°C – 100°C dle velikosti objektu (vyšší pro větší objekt)
Podložka: Na čisté sklo 1 vrstva lepidla a poté před každým tiskem lehce potřít ABS Juicem. Lepidlo není nutné nanášet vícekrát.

PLA

Teplota trysky: 210°C
Teplota podložky: 50°C dle velikosti objektu
Podložka: Potřít sklo lepidlem před každým tiskem

HIPS

Teplota trysky: 220°C
Teplota podložky: 100°C dle velikosti objektu (vyšší pro větší objekt)
Podložka: Na čisté sklo 1 vrstva lepidla a poté před každým tiskem lehce potřít ABS Juicem. Lepidlo není nutné nanášet vícekrát.
Další: Díky jiným vlastnostem materiálu podávání funguje trochu odlišně a materiálu se vytlačuje víc.

FLEX (Polypropylen)

Teplota trysky: 230°C
Teplota podložky: 50°C dle velikosti objektu (vyšší pro větší objekt)
Podložka: Nejlépe funguje klasická balící páska (je také z polypropylenu)
Nastavení tisku: Vyberete nastavení Flex (k dispozici od ovladačů verze 1.40), to automaticky zpomalí tisk na 20% rychlosti pro ostatní materiály.

Original Prusa MK2

Příprava tiskové podložky a sundavání objektů

 • Pro dosažení co nejlepší přilnavosti na novém povrchu je důležité udržet tiskovou plochu čistou. Samotné čištění je snadné. Nejlepší volba je isopropyl alkohol (IPA), který zakoupíte v každé drogerii. Funguje perfektně na ABS, PLA a další, kromě PETG, kde může být přílišná přilnavost (podívejte se přímo na heslo PET). Stříkněte trochu na neparfémovaný ubrousek a vyčistěte tiskový povrch. Tiskovou plochu je nejlepší čistit za studena, ale je to možné i za tepla při nahřátí pro PLA, jen se vyvarujte dotyku s podložkou nebo tryskou. Při čištění za vyšších teplot se alkohol odpaří rychleji, než stihne cokoliv vyčistit. Nebo papírový ubrousek navlhčete teplou vodu s několika kapkami saponátu na nádobí. Alternativou může být i denaturovaný alkohol.
 • Povrch netřeba čistit před každým tiskem! Je pouze nutné vyvarovat se dotyků tiskové plochy vaší rukou nebo znečištěným nářadím. To čistěte totožným způsobem jako tiskovou plochu a budete tak schopni začít s novým tiskem okamžitě po dokončení tisku předchozího.
 • Na tiskové ploše může tryska nebo nářadí zanechat drobné stopy, která budou lesklejší než zbytek povrchu tiskové plochy. Na její funkčnost nebo přilnavost to nemá vliv. Pokud však chcete, aby tisková plocha vypadala všude stejně, tak ji můžete přeleštit. Nejsnažší způsob,
  jak toho docílit, je použít drsnou stranu klasické kuchyňské houbičky na nádobí a krouživými pohyby postiženou část tiskové plochy jemně vyleštit.
 • Po dokončení tisku nechte trysku i podložku zchladnout. S objekty manipulujte pouze po vychladnutí na pokojovou teplotu, z nahřáté položkou je prakticky nemožné objekt sundat. Podložku posuňte směrem k sobě a model odloupněte.
 • Pokud budete mít se sundáním objektů problém (především těch menších), použijte k odloupnutí špachtli s kulatými rohy, abyste zabránili poškození PEI podložky. Špachtli zasuňte pod roh objektu a jemně zatlačte, dokud model neodskočí

ABS

Teplota trysky: 255 °C
Teplota podložky: 100 °C. Může se pohybovat v rozmezí 80-110 °C v závislosti na velikosti objektu. (čím větší, tím vyšší teplota)
Podložka: Zkontrolujte, že povrch je čistý a správně odmaštěný.

PLA

Materiál vhodný pro tisk detailnějších objektů. PLA je vyroben z obnovitelných zdrojů, především z kukuřičného škrobu a celulózy. Pouze PLA je otestováno na tisk s výškou vrstvy 50 mikronů.
Teplota trysky: 215 °C
Teplota podložky: 50-60 °C
Podložka: Zkontrolujte, že povrch je čistý a správně odmaštěný.

PET

Materiál vhodný pro tisk velkých objektů díky minimální teplotní roztažnosti. Univerzální materiál vhodný i pro tisk mechanických součástek. Na přípravu podložky nepoužívejte isopropyl alkohol, protože může být přílišná přilnavost. Pokud k dispozici nemáte nic jiného, musíte oddělit vrstvy pomocí lepicí tyčinky (kores). Na přípravu pro tisk PETu jsou ideální čističe oken (Okena, Windex…), po kterých není nutné používat lepidlo. Stříkněte trochu na neparfémovaný ubrousek a vyčistěte tiskový povrch.
Teplota trysky: 240 °C
Teplota podložky: 90 °C
Podložka: Zkontrolujte, že povrch je čistý a správně odmaštěný. Na přípravu podložky nepoužívejte isopropyl alkohol, protože může být přílišná přilnavost.

HIPS

Univerzální pevný materiál s vysokou tepelnou odolností vhodný zejména pro tisk mechanických součástí.
Teplota trysky: 220 °C
Teplota podložky: 100 °C. Může se pohybovat v rozmezí 80 °C-110 °C v závislosti na velikosti objektu. (čím větší, tím vyšší teplota)
Podložka: Zkontrolujte, že povrch je čistý a správně odmaštěný.

PP

Polypropylen je flexibilní a odolný materiál umožňující tisk přesných modelů, u kterých požadujete pružnost, pevnost a houževnatost.
Teplota trysky: 254 °C
Teplota podložky: 100 °C.
Podložka: Pro přípravu tisku s PP nejlépe funguje klasická balící páska – použijte širokou průhlednou lepicí pásku, kterou nalepte přímo na tiskovou plochu.

Nylon (Taulman Bridge)

Nylon je velice houževnatý materiál použitelný na mechanické součástky.
Teplota trysky: 240 °C
Teplota podložky: 80 – 90 °C.
Podložka: Použijte jednu vrstvu lepidla.

Flex

Flex je velmi pevný a vysoce flexibilní materiál. Hodí se zejména k tisku různě ohebných prototypů, obalů apod. Důležité upozornění: Než začnete tisknout z Flexu, pročistěte trysku od předchozího materiálu tak, že do předehřáté tiskové hlavy zavedete PLA a tím vytlačte veškerý předchozí materiál. Při zavádění Flexu povolte co nejvíce přítlačné šroubky na tiskové hlavě. Mějte na paměti, že při tisku z Flexu není zaručena správná funkce automatické výměny filamentu.
Teplota trysky: 230 °C
Teplota podložky: 50 °C. Může se pohybovat do 65 °C v závislosti na velikosti objektu. (čím větší, tím vyšší teplota)
Podložka: Zkontrolujte, že povrch je čistý a správně odmaštěný. ozor, některé hodně měkké materiály se mohou s podložkou spojovat moc silně a vyžadují použití lepidla jako oddělovače, abyste nepoškodili PEI fólii.

Zvýšení přilnavosti

 • V některých speciálních případech, jako např. u tisku velkých předmětů s velmi malou kontaktní plochou s tiskovou plochou, je třeba zvýšit přilnavost. Naštěstí PEI je velmi chemicky odolný polymer a je tak možné dočasně zvýšit jeho přilnavost bez toho, abyste jej poškodili.
  Totéž se týká materiálů, které běžně k PEI nepřilnou jako např. nylon.
 • Předtím, než budete cokoliv nanášet na povrch tiskové plochy, zvažte použití možnosti Brim v nastavení Slic3ru, čímž dosáhnete zvětšení povrchu u první vrstvy.
 • Pro materiály z PLA nebo nylonu běžně stačí použít lepidlo. To poté z tiskové plochy jednoduše odstraníte již popsaným čističem na okna nebo vodou se saponátem.
 • Pro tisky z ABS je možné použít ABS juice a ten později odstranit čistým acetonem. V tomto případě však postupujte velmi opatrně a navíc tiskovou plochu čistěte vždy až po jejím vychladnutí. Pamatujte také na to, že ABS objekty budou na tiskové ploše držet opravdu velice pevně.