Josef Průša už rozdal 200 tisíc ochranných štítů, získal evropskou certifikaci a měsíčně jich zvládne vyrobit přes sto tisíc

  1. 6. 2020, PRAHA – Společnost Prusa Research českého podnikatele a investora Josefa Průši rozdala za tři měsíce 200 tisíc kusů ochranných obličejových štítů. Štíty získaly oficiální CE certifikaci a firma nyní připravila nový model, který splňuje nejvyšší nároky na ochranu. Výrobně je schopna pokrýt poptávku po více než 100 tisících kusech měsíčně.

Výrobu obličejových ochranných štítů oznámila firma Prusa Research po rekordně rychlém třídenním vývoji 20. března 2020. Původně jich plánovala rozdat nižší desítky tisíc kusů, po třech měsících ale přesáhl počet vyrobených a doručených štítů hranice 200 tisíc kusů. Zdarma je na požádání dostaly české nemocnice, praktičtí lékaři, dentisté, ambulance, záchranáři, lékárníci a následně i policisté, domovy důchodců nebo školy. 

Celkové statistiky:

  • 143 nemocnic (ze 156 celkem v ČR)
  • 1395 praktických lékařů a ambulancí
  • 1623 zubních ordinací
  • 749 lékáren
  • 194 domovů pro seniory
  • 421 policejních oddělení
  • 592 základních a mateřských škol

„Jsme rádi, že jsme mohli rychle, a tím pádem i účinně, pomoct. Když jsme si po pár týdnech uvědomili, že půjde o běh na dlouhou trať, začali jsme se připravovat – štíty jsme začali vyrábět namísto 3D tisku vstřikolisem a vyřídili jsme i CE certifikaci,“ říká CEO Prusa Research Josef Průša. 

Firma je nyní schopna výrobně pokrýt i velkokapacitní poptávky. „Měsíčně zvládneme v současné době vyrobit více než 100 tisíc certifikovaných a v praxi ověřených štítů. A i tuto kapacitu bychom dokázali případně navýšit.”

Certifikaci podle normy ČSN EN 166:2001 získala nakonec nejen původně vyráběná verze „RC3“, ale i vylepšená verze „Prusa Pro“, kterou firma vypustila do světa teprve před pár dny. „Během procesu certifikace jsme zjistili, že některé věci dokážeme ještě vylepšit. Finální verze, kterou jsme nazvali Prusa Pro, získala certifikaci s třídou ochrany 3 a spolehlivě tedy chrání proti kapkám a postřiku,“ vysvětluje Průša.

Technické výkresy a veškeré další podklady nutné pro výrobu štítů nabízí Prusa Research (stejně jako všechny své produkty, vč. 3D tiskáren) na svých stránkách v open-source licenci, takže je může bez jakéhokoliv poplatku vyrábět kdokoliv. Podle „Průša” designu už byly světovou 3D tiskařskou komunitou vyrobeny miliony štítů. O certifikaci ale musí žádat každý evropský výrobce zvlášť. „Rozhodli jsme se proto, že pokud budou garantovat stejnou kvalitu jako my, poplatky za získání takzvané OBL certifikace případným zájemcům uhradíme. Už nyní registrujeme první zájemce z celé Evropy.”

Užitečné odkazy:

Prusa Research tak pokračuje nejen ve výrobě štítů, ale i v jejich rozdávání. Lékaři, sociální pracovníci, učitelé a policisté si stále mohou zažádat o omezené množství štítů (maximum nyní je 40 kusů) a obdrží je zcela zdarma. „Chceme tím pokrýt případnou akutní potřebu. Díky tomu, že štíty darujeme, pomůžeme rychle a obejdeme se bez zdlouhavého schvalovacího procesu a komunikace s nákupními odděleními,“ říká Průša.

Firma zároveň spustila prodej štítů na svém e-shopu shop.prusa3d.cz. „Slyšeli jsme, že to, co bylo normálně na trhu dostupné, nebylo vždy v top kvalitě – řada výrobců si příliš nelámala hlavu s pracovními postupy, jejich štíty byly nepohodlné nebo přes ně bylo špatně vidět. Proto jsme chtěli naše štíty nabídnout i ostatním,“ vysvětluje Josef Průša. Na e-shopu si je tak mohou objednat i zájemci ze zahraničí. Jeden štít vyjde na 150 Kč včetně DPH. 

Kontakt pro média

Martin Bach
E-mail: martin.bach@prusa3d.cz
Mobil: +420 724 366 708
https://www.prusa3d.cz/o-nas/

O Josefu Průšovi a Prusa Research 

Prusa Research a.s. byla založena v roce 2012 a v roce 2018 byla v Deloitte Technology Fast 50 vyhlášena nejrychleji rostoucí technologickou firmou ve střední Evropě s růstem 17 118 %. V roce 2019 dosáhla příjmů ve výši 1,46 miliardy korun. Její zakladatel Josef Průša byl vyhlášen mezi 30 nejnadějnějšími mladými podnikateli v Evropě v žebříčku Forbes Europe 30 under 30.