BLOB NA EXTRUDERU

< Back to 3D PRINT QUALITY TROUBLESHOOTING GUIDE

Extruder blob je jedním z nejhorších problémů s tiskem, se kterým se můžete setkat s 3D tiskárnou. Na rozdíl od špagetového monstra se tento problém vyskytuje dříve v procesu, obvykle během prvních 5 minut tisku. První vrstva se oddělí z ocelového plechu, předmět přilne k trysce a zakryje ji. Etruder stále vytlačuje a blob roste a roste.

Obvykle je velmi snadné zabránit tomu, aby k této situaci došlo. Když se to však stane, je docela obtížné ho vyčistit. Abychom vám to trochu usnadnili, připravili jsme krátké video, kde vám ukážeme, jak jej odstranit. V zásadě musíte předehřát trysku na vyšší teplotu (250 ° C pro PLA, 280 ° C pro ABS) a počkat, až blob zjemní – v mnoha případech sama o sobě spadne. Pokud ne, budete muset použít kleště a opatrně blob odstranit, ale nepoužívejte nadměrnou sílu. Buďte zvlášť opatrní, protože můžete poškodit kabely vedoucí k extruderu. Po odstranění blobu vyčistěte trysku a její okolí.

 

Jak zabránit vzniku blobu na extruderu:

Zkontrolujte první vrstvu – Špatná první vrstva je ve většině případů nejběžnějším zdrojem blobu. Před ponecháním tiskárny bez dozoru se vždy ujistěte, že první vrstva správně přilne přes celou tiskovou plochu. Sledujte tisk po dobu prvních 5–10 minut. Doporučujeme to pokaždé. Pokud narazíte na nějaké problémy, zastavte tisk, důkladně vyčistěte povrch a spusťte nový tisk. Pokud se zdá, že vše funguje dobře, můžete nechat tiskárnu dokončit úlohu.