OCHRANNÉ ŠTÍTY PRO LÉKAŘE A PROFESIONÁLY

V České republice, stejně jako ve zbytku světa, panoval v době propuknutí pandemie koronaviru velký nedostatek ochranných pomůcek pro lidi, kteří v první linii bojují s pandemií nového koronaviru. V Prusa Research jsme hledali cestu jak pomoct. Nakonec jsme se domluvili s Ministerstvem zdravotnictví a začali jsme vyrábět ochranné štíty, které může kdokoliv vytisknout 3D tiskárně. Štíty, které vyrobíme my, nabízíme v omezeném množství zdarma všem nemocnicím, praktickým lékařům, ambulancím, dentistům, lékárnám, policistům, domovům důchodců a učitelům. Mohou si je díky tomu objednat velmi rychle, bez jakéhokoliv papírování nebo komunikace s nákupními odděleními.

Ostatní profese a soukromé osoby si mohou od 15. 5. 2020 štíty objednat na našem e-shopu. Zakoupením štítů přispíváte na to, abychom mohli vyrábět další štíty zdarma pro lékaře, školy a další.

V pátek 15. 5. jsme také uzavřeli transparentní účet, na který jsme dosud vybírali příspěvky. Celkem jsme vybrali 2 631 542 korun - všem moc děkujeme! Jde o zhruba třetinu nákladů, které jsme s produkcí štítů zdarma měli, takže vaše pomoc byla opravdu významná!

Štít slouží jako ochrana před mechanickým nárazem a proti kapkám a postřiku. Verze Průša Pro splňuje podmínky normy ČSN EN 166:2001 - třída ochrany 3. Štíty prošly CE certifikací a jsou ve shodě s nařízením EU o osobních ochranných prostředcích. Přečtěte si článek o procesu certifikace pro všechny, kteří chtějí štíty vyrábět ve větším množství.

Dokumenty o certifikaci Průša Pro Ochranného štítu: EU prohlášení o shodě, certifikát o překoušení typu č. 20 0247 T/NB.

Aktuální počet odeslaných štítů a fotografie z nemocnic a dalších institucí najdete na této stránce.

NA CO DÁVAT POZOR

Několik věcí, které byste měli mít při výrobě štítu na paměti...

1
Během sestavování štítu buďte velmi opatrní. Používejte rukavice a roušku. Jinými slovy - chovejte se, jako byste byli nakaženi! Pokud vyrábíte štít pro lékaře ve svém okolí, konzultujte s ním potřebná opatření.

2
Dopředu se domluvte s ostatními členy komunity na bezpečné distribuci štítů. Předejděte tomu aby vaše tvrdá práce přišla vniveč, třeba jen kvůli špatné ochraně během přepravy.

3
Použijte design tak, jak jsme jej připravili, nebo si jej sami upravte. Jen pamatujte na to, že všechny provedené úpravy jsme konzultovali s lidmi, kteří používají štít v praxi.

Prusament PETG Orange pro tiskaře, kteří chtějí pomáhat

Chceme co nejvíc podpořit komunitu 3D tiskařů při výrobě ochranných štítů.

Komunitní tisk ochranných štítů zvedl poptávku i po filamentech. A protože nechceme, aby této situace někdo zneužíval a filamenty bezdůvodně zdražoval, rozhodli jsme se podpořit tiskařskou komunitu speciální verzí našeho Prusamentu.

Ten složením zcela odpovídá Prusamentu PETG Prusa Orange. Zrychlili jsme ale jeho výrobu (proto má jinou výrobní přesnost a ne tak precizní návin) tak, abychom mohli snížit cenu. O kvalitu se nemusíte bát, přesně tento typ materiálu používáme dlouhodobě na naší tiskové farmě.

PETG Orange PPE v e-shopu

Novinky

16. 11. 2020

PrusaLab vyrábí držáky na roušky

Naše dílna PrusaLab zaznamenala zvýšenou poptávku po držácích na roušky a respirátory, které usnadňují práci zdravotníkům – po dlouhých směnách nemají díky nim od ochranných pomůcek otlačeniny. Držáky, říkáme jim pracovně „rouškolapy“ jsme tiskli už na jaře, nyní jsme je ale začali vyrábět pomocí našeho laseru – což je o poznání rychlejší. Celkem jsme těchto jednoduchých pomůcek rozeslali už pár desítek tisíc a pokud je potřebujete, napište nám email na info@prusalab.cz – rádi pomůžeme!

Model držáku na PrusaPrinters.org

20. 10. 2020

Vyrobili jsme už 250 tisíc štítů!

Během podzimní „druhé vlny“ jsme překročili hranici 250 tisíc vyrobených ochranných štítů. V balení po 40 kusech je stále poskytujeme nemocnicím, lékařům, domovům pro seniory a školám zdarma. Soukromé osoby a ostatní si je mohou objednat na našem eshopu.

Poptávkový formulář na 40 ks ochranných štítů

Ochranné štíty na našem eshopu

13. 9. 2020

Josef Průša dostal zlatou medaili Českého červeného kříže

Český červený kříž ocenil Josefa Průšu zlatou medailí za pomoc při jarní fázi epidemie covidu-19. Spolu s ním převzalo toto ocenění dalších osm lidí, které vybrali zástupci ČČK z návrhů, které jim zasílala veřejnost.

Více informací v článku na idnes.cz

19. 6. 2020

200 tisíc Průša štítů vyrobeno a rozdáno

V tiskové zprávě jsme oficiálně oznámili získání evropské certifikace a zveřejnili jsme i statistiky institucí, do kterých jsme štíty během jarní epidemie rozdali. Tady jsou:

  • 143 nemocnic (ze 156 celkem v ČR)
  • 1395 praktických lékařů a ambulancí
  • 1623 zubních ordinací
  • 749 lékáren
  • 194 domovů pro seniory
  • 421 policejních oddělení
  • 592 základních a mateřských škol

Více informací v tiskové zprávě

5. 6. 2020, 18.00

Vydání verze Prusa Pro a článek s návodem na získání certifikace

Vydali jsme finální verzi našeho ochranného štítu a nazvali jsme ji Prusa Pro. Modely jsou opět k dispozici ke stažení na PrusaPrinters.org. Verzi Prusa Pro jsme nechali (stejně jako předchozí RC3) certifikovat a splňuje normu ČSN EN 166:2001 na ochranu proti kapkám a postřiku - třída ochrany 3. Tyto štíty se lépe nosí díky výřezům na ramena a poskytují také lepší ochranu před rozstříknutou kapalinou (především ze strany). Pro ostatní výrobce štítů jsme dali k dispozici všechny informace o certifikačním procesu a pokud se rozhodnou je dále vyrábět, mohou naším prostřednictvím získat takzvanou OBL certifikaci, přičemž její cenu (cca 18 tisíc korun) zaplatíme my.

Článek o procesu certifikace

Průša Pro Obličejový štít na PrusaPrinters.org

Nový návod ke kompletaci štítu

Nové video kompletace

15. 5. 2020, 08.00

Prodej na eshopu pro kadeřníky, úprava obj. formuláře

Na náš e-shop jsme přidali možnost objednání štítů. Zdravotníkům, policistům, pečovatelským domům a školám rozdáváme štíty nadále zdarma. Ostatní profese (kadeřníci, prodavači, atd) a soukromé osoby si je mohou nově objednat. Zakoupením štítů přispíváte na to, abychom mohli vyrábět další štíty zdarma pro lékaře, školy a další. Společně s touto změnou zároveň uzavíráme provoz transparentního účtu - děkujeme všem, kteří pomohli!

Koupit štíty na našem e-shopu v balení po 2 nebo 10 kusech.

14. 5. 2020, 10.00

CE certifikace pro RC3

Naše štíty prošly CE certifikací a jsou ve shodě s nařízením EU o osobních ochranných prostředcích: EU prohlášení o shodě. Štít slouží jako ochrana před mechanickým nárazem a proti kapkám a postřiku v přímém (čelním) směru.

24. 4. 2020, 11.00

Štíty po celé republice

Už více jak měsíc dodáváme ochranné štíty profesionálům po celé republice. A řada z nich nám poslal fotografie i poděkování a nám přijde škoda se o tyto fotky nepodělit. Fotky i mapu pomoci nalzenete na dedikované stránce zde.

23. 4. 2020, 12.50

Vyrobeno 100 tisíc štítů!

Už delší dobu jsme se připravovali na to, že výrobu štítů budeme řešit pomocí vstřikolisu, což navýší množství vyráběných štítů až na 10 tisíc kusů denně. Díky tomu jsme dokázali vyrobit už víc jak 100 tisíc ochranných štítů.

17. 4. 2020, 12.50

Výroba štítů v Prusa Research

V novém videu se můžete podívat na to, jak v našich prostorách vznikají tištěné ochranné štíty. Zaměřujeme se mimo jiné i na užitečné rady týkající se bezpečnosti výroby. Video obsahuje i české titulky.

14. 4. 2020, 12.50

Odeslali jsme už 70 tisíc štítů!

K dnešnímu dni jsme vyrobili a rozeslali už 70 tisíc ochranných štítů. A zrychlujeme výrobu - už tento týden začneme rozvážet první štíty vyrobené metodou vstřikolisu, čímž navýšíme kapacitu výroby na 10 tisíc kusů denně.

10. 4. 2020, 09.00

Roztiskli jsme celý svět!

Všechno nasvědčuje tomu, že jsme roztiskli doslova celý svět. Soubory s 3D modely štítů si stáhlo z našich stránek už více než 250 tisíc lidí a skupiny tiskařů-dobrovolníků, kteří pomáhají ve svém sousedství, vznikají v USA, Velké Británii, Španělsku, Francii a dalších zemích. Část z nich najdete i na PrusaPrinters.org.

5. 4. 2020, 18.00

Zveřejnili jsme transparentní účet

Na Facebooku jsme zveřejnili rozsáhlý příspěvek, ve kterém píšeme o aktuálním stavu výroby a oznamujeme založení transparentního účtu.

Často nám nabízíte příspěvky a já jsem to dlouho odmítal, protože jsem to celé bral jako rychlou akci. Čekal jsem, že 3D tisk bude jen dočasná výpomoc, než se nastartují normální fabriky a začnou chrlit desítky tisíc kusů štítů denně, nebo se o to postará stát. Jenže už začínáme třetí týden výroby a pořád se nic neděje. Když před sebou vidím tu frontu požadavků, která pořád roste, říkám si, že by to chtělo nějak reagovat. Každý den výroby nás stojí jen na materiálu 150 tisíc korun a nikdo neví, kolik týdnů nebo měsíců bude tohle všechno trvat. Ale já to prostě budu tlačit tak dlouho, jak jen bude potřeba. Kdybyste tedy chtěli moje snažení podpořit, udělal jsem transparentní účet 2801792692 / 2010. Nechci peníze od lékařů a dalších, kteří ochranné pomůcky zoufale potřebují - u nich budu radši, když nám pošlou zpětnou vazbu z praxe nebo třeba fotku :-).

2. 4. 2020, 12.00

Nově nabízíme levnější Prusament PETG na tisk ochranných štítů

Kvůli akutnímu nedostatku ochranných pomůcek si je lidé začali tisknout na svých 3D tiskárnách. Stoupá proto poptávka pro kvalitním a levném materiálu. Abychom tiskařskou komunitu podpořili, rozhodli jsme se na e-shop zařadit filament Prusament PETG Orange for PPE. Výrazně jsme mu snížili cenovku, aby si jej mohlo dovolit co nejvíce lidí.

Má nepatrně horší výrobní toleranci (±0.03mm oproti našemu standardu ±0.02mm) a méně precizní návin, ale složením zcela odpovídá klasickému Prusamentu PETG Orange. Pořád se jedná o vysoce kvalitní filament, který sami dlouhodobě využíváme na naší tiskové farmě.

Prusament PETG Orange for PPE můžete zakoupit zde

30..3. 2020, 14.00

Registrujeme objednávky na 140.000 štítů, 24.000

Zájem o 3D tištěné štíty neslábne, momentálně se snažíme co nejlépe optimalizovat naši výrobu. Od začátku akce v pátek 20.3.2020 jsme vyrobili a rozdali přes 24 tisíc štítů. Pokud již štít máte, doporučujeme navštívit naše centrum nápovědy, kde naleznete i důležitý článek o dezinfikování štítů a další informace.

Další důležité informace od nás obdržíte i e-mailem, na který jste objednávku zakládali.

30. 3. 2020, 9.00

Doplněk ke štítu - horní kryt ve verzi RC1

Nově uvolňujeme ke stažení horní kryt štítu, který má za cíl zakrýt mezeru v čelence štítu - snižuje se tak šance, že by virus v podobě aerosolu (např. při kýchnutí) mohl k obličeji proniknout shora.

Stahujte zde

27. 3. 2020, 17.00

Štít ve verzi RC3.1 je nyní k dispozici

Nyní si můžete stáhnout nové tiskové soubory optimalizované pro extrémně rychlý tisk. Standardně trvá tisk čelenky a brady zhruba 3 hodiny. Nové soubory snižují čas na 1 hodinu a 20 minut. Doporučujeme je ale spíše pokročilým uživatelům, kteří mají tiskárnu v co nejlepším stavu - pohyby jsou opravdu extrémně rychlé a tisk je dost hlasitý. Další info najdete na PrusaPrinters.org

27. 3. 2020, 10.00

Usnadňujeme organizování 3D tiskařských skupin

Často se ptáte, jak při výrobě štítů můžete kontaktovat další 3D tiskaře v okolí. Z tohoto důvodu jsme na náš komunitní web přidali novou funkci - Skupiny. Nyní máte možnost vytvářet skupiny uživatelů nebo se k nim přidávat. Doufáme, že vám tato funkce usnadní současnou situaci a pomůže vám najít 3D tiskaře se stejnými cíli jako máte vy.

26. 3. 2020, 16.10

120 tisíc kusů objednáno, přes 13 tisíc odesláno

Zatímco v zahraničí se snažíme aktivovat lokální 3D tiskařské komunity a přimět je k tomu, aby začali zásobovat lékaře a další důležité pracovníky ve svém okolí, v ČR stále přijímáme žádosti na nové štíty. Aktuálně jsme už rozdali 13 tisíc štítů a neustále přibývají další.

25. 3. 2020, 22.00

Vydali jsme verzi RC3

Na základě zpětné vazby z výroby i od lékařů jsme vydali novou verzi RC3. Zkracuje dobu tisku a je ještě o něco pohodlnější na používání.

25. 3. 2020, 19.15

Článek o sterilizaci štítů

Připravili jsme článek o sterilizaci štítů a neustále jej aktualizujeme o výsledky laboratorních testů. Dokonce probíhá testování s živým koronavirem. Obrovské díky všem laboratořím a nemocnicím, které nám pomáhají ověřit metody sterilizace štítů!

23. 3. 2020, 17.10

90 tisíc kusů objednáno, přes 6500 odesláno

Zájem o 3D tištěné štíty nepřestává, momentálně evidujeme objednávky na téměř 90 tisíc kusů, přičemž 6500 štítů jsme už odeslali či osobně předali. Děláme vše, co je v našich silách, abychom navýšili výrobní kapacitu na až 3 tisíce kusů denně. Držte nám palce! 😉

23. 3. 2020, 16.40

Prusa Research v DVTV: Jak vznikají 3D tištěné štíty

Josef přijal pozvání do DVTV a v rozhovoru vysvětlil, jak vyrábíme obličejové štíty a jak se do boje s pandemií koronaviru fantasticky zapojila 3D tiskařská komunita.

23. 3. 2020, 12.30

Vylepšujeme výrobu

Krom toho že se snažíme vylepšovat samotný návrh obličejového štítu, snažíme se i o vytvoření co nejlepších podmínek pro výrobu. Naši konstruktéři sestavili UV dezinfekční linku, skrz kterou projdou uzavřené sáčky s díly na štíty ještě před odesláním. Používáme 253nm UV-C světla.

22. 3. 2020, 18.30

Distribuce jede!

Obrovsky si ceníme práce všech, kteří se podílejí na zdokonalování, výrobě i distribuci obličejových štítů. Během víkendu se nám podařilo rozdistribuovat přes 4 tisíce kusů!

22. 3. 2020, 11.15

40 tisíc štítů?

Zájem o štíty nám vyrazil dech. V tuto chvíli jsme do terénu odeslali přes 3700 kusů, a v našem formuláři objevily žádosti na 40 tisíc dalších. Takové množství samozřejmě nezvládneme vyrobit hned, ale budeme dělat všechno proto, abychom vše dodali co nejdříve. Od pondělka chceme navýšit výrobní kapacitu na 3000 kusů denně.

Vzhledem k situaci musíme jednotlivé požadavky prioritizovat, tzn. nejdříve budeme reagovat na zájem ze záchranných služeb a nemocnic. Zároveň v pondělí předáme vybrané kontakty tiskařské komunitě, která štíty rovněž vyrábí a distribuuje.

21. 3. 2020, 10.00

Rozvážíme ochranné štíty do pražských nemocnic.

V tomto případě nemocnice Na Homolce, Motol, Vinohrady, Benešov, Příbram a další.

20. 3. 2020, 20.00

Skoro 1600 štítů v terénu

Spočítali jsme, že už jsme do terénu dostali 1595 štítů. I na Urgentní příjem Nemocnice Na Bulovce.

20. 3. 2020, 17.30

Vydána verze RC2

Na základě zpětné vazby přímo z praxe jsme připravili upravenou verzi RC2. Prozatím jsou relevantní obě verze RC1 i RC2. Verzí RC1 lze na tiskovou podložku umístit více najednou. Pokud pro vás ale není optimalizace vytížení tiskárny hlavní prioritou, verze RC2 poskytuje o něco lepší ochranu a je pohodlnější.

Více informací v článku

20. 3. 2020, 14.00

Poptávkový formulář

Spouštíme poptávkový formulář a vydáváme tiskovou zprávu s výzvou směrem k lékařům, nemocnicím a dalším profesionálům.

Požádat o štíty v poptávkovém formuláři

19. 3. 2020

Sbírání zpětné vazby

Sbíráme zpětnou vazbu od profesionálů z řad lékařů, stomatologů a pracujeme na úpravách designu. Po vydání článku se nám ozývají desítky zájemců o štíty.

18. 3. 2020, 23.30

Oznámení projektu

Publikovali jsme první verzi článku na našem blogu, vydali jsme modely verze RC1 ke stažení a publikovali návod k sestavení.

18. 3. 2020, 18.30

Testovací vzorky

Prvních 40 „finálních“ kusů odvážíme na testy do Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Máme hotové návody ke složení i video návod.

17. 3. 2020, 21.00

Druhá prezentace na ministerstvu

Josef prezentuje výsledky ministru Adamu Vojtěchovi.

17. 3. 2020, 20.00

Finalizace verze RC1

Máme vyřešeno balení, finalizujeme modely pro verzi RC1 a pracujeme na návodu k sestavení.

16. 3. 2020, 20.00

První prezentace

Prezentace prvních prototypů na Ministerstvu zdravotnictví. Začínáme zajišťovat materiál a řešit výrobní proces s ohledem na sterilitu prostředí a efektivitu výroby.

16. 3. 2020, 13.00

Začátek

Zjišťujeme poptávku z lékařské praxe po ochranných štítech. Ve spolupráci s dobrovolníky ze skupiny Covid19CZ zjišťujeme možnosti jak upravit originální model tak, aby bylo možné jej co nejrychleji tisknout.

pomáhají s námi

S distribucí a výrobou štítů nám nezištně pomáhá celá řada partnerů a dobrovolníků. Někteří rozvážejí štíty mezi lékaře a na další místa, kde jsou potřeba, jiní nám pomáhají s výrobou a další nám třeba přivezli občerstvení.

Děkujeme všem!

  

  

  

  

  

  

  

COPY GENERAL s.r.o.
DEL a.s.
Direct Parcel Distribution CZ s.r.o.
Flydeo s.r.o.
JTEKT Automotive Czech Pardubice s. r. o.
JTEKT Automotive Czech Plzen, s.r.o.
KALIBRA NOVA, s.r.o.
Koyo Bearings Česká Republika, s.r.o.
Trabantem napříč kontinenty
Výroba a logistika SKODA AUTO

Máte otázku? Napište nám na covid@prusa3d.cz