Česká 3D tiskárna Prusa i3 MK2 je nejlepší na světě. Ocenil ji časopis MAKE i 3DHubs.com

3D tiskárna české firmy Prusa Research se v pravidelném výročním testu prestižního amerického magazínu MAKE umístila na prvním místě. Ziskem 36 bodů překonala dosavadní historický rekord testu a za sebou nechala veškerou světovou konkurenci v oblasti trhu s 3D tiskárnami.

Nový model tiskárny od společnosti Prusa Research s označením Original Prusa i3 MK2 se stal jednoznačným vítězem prestižního testu 3D tiskáren nezávislého časopisu MAKE. Tiskárna od českých tvůrců se dostala dokonce na obálku magazínu a získala tři speciální ocenění. Vedle samotného vítězství i cenu za nejlepší poměr ceny a výkonu a za nejlepší open-source řešení.

maker-cover„Prusa Research dokázali zvednout laťku řešení domácího 3D tisku a zároveň nezruinovat vaši peněženku,” napsal autor testu Ryan Priore. Redaktoři MAKE ocenili na modelu MK2 zejména rychlost a kvalitu tisku na pracovní ploše, která je o 31 % větší než u předchozího modelu. Celkové hodnocení ve výši 36 bodů je nejvyšší v dlouholeté historii pravidelných testů časopisu a 3D tiskárna Original Prusa i3 MK2 zvítězila v konkurenci 38 modelů tiskáren z celého světa. Kompletní test je k dispozici na http://makezine.com/comparison/3dprinters/

„Vítězství v testu magazínu MAKE je pro nás dalším velkým krokem kupředu,” říká šéf Prusa Research Josef Průša, který tiskárny přímo vyvíjí a navrhuje. „MAKE je v komunitě velmi váženým zdrojem informací a od zveřejnění testu okamžitě stouply objednávky našich tiskáren o 50 procent. Předpokládáme, že tento listopad překročíme měsíční obrat 60 milionů korun a celkově za rok 210 milionů, což je výrazný nárůst oproti roku 2015 s obratem 24,3 milionů.”

Tiskárna MK2 zabodovala i v novém nákupním rádci vydávaném každoročně serverem 3DHubs.com, největším komunitním portálem 3D tiskařů. S hodnocením 9,1 z 10 se umístila na prvním místě v kategorii tiskáren pod 1000 USD. „Umístění v žebříčku od 3DHubs si vážím o to víc, že jde o hodnocení koncových uživatelů. Tento rok konkrétně vycházelo z 8 624 recenzí,“ říká Josef Průša. Kompletní test je k dispozici na https://www.3dhubs.com/best-3d-printer-guide

Zájem o vylepšený model MK2, který firma představila v květnu tohoto roku, byl už tak velmi vysoký. Měsíčně dodá Prusa Research svým zákazníkům více než 2000 nových 3D tiskáren, jejichž cena začíná na 18 990 korunách. Poptávka přitom soustavně převyšuje výrobní kapacity. „Už nyní máme zákazníky z více než 90 států, včetně zemí jako Keňa, Kolumbie nebo Pákistán. Největším trhem jsou pro nás ale aktuálně USA. Do České republiky dodáváme již méně než 10 procent produkce,” říká Josef Průša.

Technologie 3D tisku, která umožňuje uživatelům vyrábět v domácím prostředí předměty založené na počítačových modelech, zažívá v posledních letech velký rozmach. 3D tiskárny jsou cenově i uživatelsky přístupnější než kdykoliv předtím a neustále zdokonalované výrobní postupy otevírají vstup do světa 3D tisku nejen technologickým fanouškům, ale i veřejnosti z řad modelářů a kutilů. Pražská společnost Prusa Research patří mezi nejvýznamnější zástupce tohoto odvětví. Její zakladatel Josef Průša se oblasti 3D tisku věnuje už od roku 2009 a koncovým uživatelům slouží desítky tisíc kusů jeho tiskáren.