3D tiskárny od české firmy Prusa Research dobývají domácnosti po celém světě

Je 3D tisk budoucností? Spíše se zdá, že důvěru domácností po celém světě si získávají 3D tiskárny právě nyní.

„Náš obrat v roce 2014 činil 3,5 milionu korun, v minulém roce to bylo už 25 milionu. Loňský obrat jsme překonali už za čtyři měsíce tohoto roku,“ popisuje zájem odborné i laické veřejnosti o 3D tiskárny Josef Průša, zakladatel české společnosti Prusa Research. Ta vyvíjí a prodává vlastní originální 3D tiskárny pro poloprofesionální a laické použití už od roku 2009.

Firma v květnu uvedla novou generaci 3D tiskárny, která umí tisknout rychleji, na větší ploše a disponuje několika vylepšeními, jako je například automatická kalibrace. „V současné době máme vyprodáno na 3 týdny dopředu. Takový zájem jsme nečekali, ale je vidět, že čas 3D tiskáren právě přichází“. Firma nyní měsíčně vyrobí 500 3D tiskáren, během uvedení nové verze 3D tiskárny zdvojnásobila měsíční obrat a příští rok očekává prolomení miliardové hranice.

USA, ale i Mongolsko

mapaAčkoliv je Prusa Research českou firmou, její 3D tiskárny putují do všech koutů světa a podle webu 3DHubs.com jde o celosvětově nejpoužívanější tiskárnu. Největším odbytištěm jsou už USA, ale nebývale posiluje i poptávka z České republiky. „70 % tiskáren jde za hranice,“ říká Josef Průša a doplňuje: „Vedle Evropy je silná i Amerika, ale tiskárnu jsme prodali i na Nový Zéland, do Mongolska či do Mekky“.

Chceme si více hrát

tiskA co stojí za nebývalým nárůstem zájmu? Podle Josefa Průši je to vedle zlevnění této technologie (stavebnici nové tiskárny Original Prusa I3 MK2 lze pořídit od 18 990,- Kč vč. DPH, což odpovídá ceně jednoho slušně vybaveného mobilního telefonu) především fakt, že lidé chtějí více odpočívat a více si hrát. Dalším důležitým argumentem je to, že již nejde o neprověřenou technologii, což v tak mladém odvětví není samozřejmostí: „3D tiskárny stavíme od roku 2009, takže mohu vyjmenovat všechny dětské nemoci, kterými jsme museli vyléčit. Nyní jde o spolehlivý produkt a nemáme jedinou vrácenou tiskárnu, což je něco, na co zákazníci velmi dobře slyší,“ vysvětluje Průša.

Náhradní díly si vytisknete sami

Vedle toho jsou tiskárny od Prusa Research součástí platformy RepRap. Co to znamená? „Představte si, že si nemusíte kupovat většinu náhradních dílů na svoji 3D tiskárnu, protože si tyto díly můžete předem vytisknout. V případě, že takový díl projde modernizací, můžete si jej také zdarma sami vytisknout,“ přibližuje Josef Průša kouzlo otevřené platformy. Není proto tajemstvím, že v Prusa Research vyrábí všechny 3D tiskárny jejich starší sestřičky.

Modeláři i tatínci

Modeláři jsou jednou z nejvýznamnější cílových skupin zákazníků. „Je to zvláštní. Ačkoliv na trhu je spousta stavebnic a nepřeberné množství doplňků pro tyto stavebnice, modelářům to nestačí, chtějí si sami tvořit modely i doplňky podle své fantazie. Další velkou skupinou zákazníků jsou architekti a konstruktéři, kteří tiskárnu používají pro pracovní účely,“ říká ke skladbě zákazníků Josef Průša a pokračuje: „Potom tu je další skupina, jde o rodiče dětí, kteří s nimi chtějí trávit více času a 3D tiskárna je prostředek, jak tento čas hezky strávit“.

Talenti přicházejí

O tom, že 3D není už hudbou budoucnosti, svědčí i to, že obor 3D tisku začíná přitahovat mladé talenty. Od května do firmy Prusa Research nastoupil Martin Rezler, který bude mít na starost výrobu a sklady. Rezler přitom pracoval několik let pro Foxconn, jednoho z největších globálních výrobců elektronických součástek do počítačů.

Jak se staví 3D tiskárna naleznete zde, více o tiskárnách od Prusa Research zde, příklady tisků zde.